VÍTEJTE!

  Vítám Vás! Jmenuji se Pavlína Pelikánová. Jsem vnučka, dcera, manželka, matka, ale hlavně žena, která se věnuje sběru bylinek v nádh...

26. května 2017

BYLINKY PRO VŠECHNY

Bylinky zde byly daleko dříve než my lidé.. dokonce dříve než zvířata. Přinášejí potěchu i užitek všem smyslům.

Uvědomte si tu nádhernou vůni růží, jasmínu nebo levandule. Na chvilku zavřete oči a přestavte si šumění velkých statných stromů. Představte si nádhernou louku a záplavu těch barev - žlutá třezalka, bílá kopretina, červený vlčí mák, modré čekanky. Vzpomeňte si, kdy jste naposledy ochutnaly lesní jahody a nebo tu úžasnou chuť šípkového čaje. A co hmat - kdy jste naposledy vili věneček z pampelišek a nebo kdy jste se naposledy proběhli bosí mokrou trávou?
Vybavte si, co všechno ve Vás tyto vzpomínky vyvolávají.. dětství, babičku, dovádění s kamarády, randění, výlet s rodinou.. štěstí!

Ale bylinky jsou hlavně všude zdejší lékárna.
Vyrůstají vedle sebe, aby byly chráněny před různými chorobami, škůdci, aby se navzájem doplňovaly v účincích. Pomáhají zvířatům, která je různě spásají, ozobávají, užívají a tím si doplňují nejen svůj jídelníček, ale i vitamíny, minerály a vlastně zdraví jako takové.
A pak jsme zde my lidé. Nám mohou byliny pomoci více, než si možná uvědomujeme. Protože není bylina, aby na něco nebyla!
 
Byliny nám pomáhají třeba když..... nás něco bolí, máme kašel, potíže s kůží, špatnou náladu, nemůžeme spát, nemůžeme jíst nebo jsme toho snědli moc a je nám těžko, bolí nás hlava, kousl nás komár, bodla vosa, odřeli si koleno, vyvrtli si kotník, nachladili si ledviny, pořezali se, spálili od sluníčka, spálili o hrnec, moc tancovali, moc pracovali, moc zpívali... prostě a jednoduše jsme naplno žili. A to je dobře, protože tehdy opravdu žijeme.
 
A jak to všechno shrnout?
Byliny jsou plné lásky a pomáhají všem bez rozdílu věku, pohlaví, národnosti, náboženství. Nejsou náladové, nemají v sobě závist či nenávist. Prostě jsou! A jsou plné všeho potřebného pro všechny.
 
 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.